Novodobá závislosť

Volám sa Peter a mal som problém s telefónom. A ak sa nachádzate v podobnej situácii ako som bol ja – a štatistiky naznačujú, že je to dosť pravdepodobné, tento príbeh vám zaiste pomôže. Mal som závislosť na smartphone, ale prekonal som to. Čítajte ďalej.

Čo sa deje s našimi mozgami v ére smartphonov? Na rozdiel od alkoholu alebo drogových látok nie sú totiž telefóny návykovou látkou, ako teda tá závislosť vzniká?

Bol som ťažkým používateľom telefónu počas celého môjho dospievajúceho života. Všetko som vždy riešil cez telefón, dôležité rozhovory, nákupy, zábavu. Bol tam celý môj život. Cez internet som vedel vždy nakúpiť najlepšie veci, či už to bol športový kočík pre moju malú sestru alebo ubytovanie v Poprade ako darček pre starého otca.

Minulý rok sa to však výrazne zhoršilo. Mal som všetky typické príznaky závislosti na smartphone – bol som neschopný čítať knihy, sledovať celovečerné filmy alebo mať dlhé neprerušované rozhovory. Sociálne média ma rozčuľovali a spôsobovali úzkosti, a dokonca ani digitálne priestory, ktoré ma kedysi ukľudňovali (skupinové fóra, podcasty, YouTube), nepomohli. Skúšal som rôzne triky, aby som obmedzil používanie smarphonu, napríklad vymazávanie Facebook, otáčania mobilu na druhú stranu, blokátori aplikácii a podobne. Ale nič nepomáhalo.

Našiel som, samozrejme na internete, zaujímavý článok – volal sa 30-dňový sprievodca na odstránenie zlých telefónnych návykov a skontaktoval jeho autorku s obrovskou prosbou o pomoc.

Milosrdne súhlasila s tým, že bude mojím trénerom a bude ma krok za krokom sprevádzať jej plánom. Spoločne sa nám podarilo vybudovať  zdravý vzťah s telefónom. V dnešnej dobe existuje veľa zaujímavých možností digitálneho detoxu, a niektoré z nich sú celkom radikálne, ale ja keďže s digitálnymi médiami pracujem, som potreboval niečo jemnejšie a tento 30 dňový sprievodca mi totálne sadol a neskutočne pomohol.

Digitálne welness je potreba dnešných dní, a ja dúfam, že sa to u každého bude len a len zlepšovať.