V zdravom tele zdravý duch! Platí to aj naopak?

joga

V zdravom tele zdravý duch je heslo, ktorý určite pozná každý z nás a myslím, že nikto nepochybuje o jeho pravdivostnej hodnote. Ak máme zdravé a silné telá, máme o príčinu viac sa cítiť fit aj psychicky, respektíve o príčinu menej cítiť sa psychicky zle. Myslím, že to je väčšine ľudí jasné. Všetci tí, ktorým záleží na tom ako sa cítia a vyzerajú, sa preto starostlivo starajú o to, čo budú jesť, vyberajú si tú najkvalitnejšiu stravu a o doplnenie živín sa im neraz postarajú aj správne výživové doplnky. Okrem toho pravidelne cvičia, nezanedbávajú pohyb na čerstvom vzduchu a neholdujú nezdravým a sladkým veciam.

Ako je to však naopak? Psychosomatika tvrdí, že veľa našich fyzických ochorení má príčinu v psychike. Myslíte, že by to mohlo byť tak? Mohlo by niečo nehmotné ako je psychický stav človeka ovplyvniť niečo tak hmotné ako je fyzický stav tela človeka? Myslím, že o tejto obrátenej kauzalite nájdeme v názoroch ľudí väčšie pochybnosti. Faktom však zostáva, že na základe empirickej skúsenosti je vplyv psychiky na telo človeka dokázaný. Nejde však len o maličkosti typu, že keď sa napríklad na niekoho nahneváme, rozbolí nás hlava alebo keď máme unavené telo zo stresu. Ide aj o chronické bolesti chrbtu, zubov či hlavy, ekzémy, kašeľ a plejáda ďalších chorôb, ktorých príčina sa hľadá len vo fyzickej rovine a teda často neúspešne, keďže vyliečenie leží vo vyriešení psychického problému človeka. Často to môže byť niečo, čo nám na prvý pohľad nepríde ako veľký problém. Napríklad neschopnosť vysloviť svoj názor, malé sebavedomie, pocit ublíženia, krivdy, veľa povinností, atď.

Preto ak vás nabudúce rozbolí napríklad zub, skúste malú reflexiu. „ Odkladám vo svojom živote nejaké dôležité rozhodnutie. Bojím sa rozhodnúť? Nemám dôveru v nejaké svoje rozhodnutie“? Kazy totiž vraj poukazujú na nerozhodnosť a príliš veľkú opatrnosť v rozhodovaní.  Skúste to, možno potom zubár nebude ani potrebný.