Plastové okná – áno či nie? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Chystáte sa vymeniť prípadne osadiť nové okná? Častou dilemou je rozhodovanie sa, aký materiál si vybrať. V tomto článku sa pozrieme bližšie na plastové okná. Aké sú ich výhody a nevýhody? Na čo si pri plastových oknách treba dať pozor a kedy je potrebná oprava či servis poškodených okien?

Výmena či osadenie okien predstavuje investíciu, preto niet divu, že sa chceme rozhodnúť čo najlepšie. Pri výbere okien najčastejšie dochádza k dileme medzi drevenými a plastovými oknami. Pred výberom okien do domácnosti by ste si mali určite urobiť prieskum a vybrať si ten druh okien, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám a samozrejme aj možnostiam. V tomto článku sa pozrieme bližšie práve na plastové okná, ich charakteristiky, výhody ale aj nevýhody. 

Plastové okná sú dnes jednou z najčastejších volieb pri výbere okien. Vyrábajú sa z PVC plastu a ich rám, inak nazývaný aj profil, obsahuje niekoľko od seba navzájom oddelených dutých komôr. Komorové systémy majú za úlohu zamedziť unikaniu tepla z domácnosti. Po dobu niekoľkých rokov sa zvykol používať trojkomorový systém. Ten dnes nahradil päťkomorový systém, ktorý má stavebnú hĺbku 70 mm.

Výhody plastových okien

Ak by sme mali porovnať plastové okná s drevenými v rámci údržby, môžeme povedať, že plastové okná sú takmer bezúdržbové. Nevyžadujú sú povrchovú úpravu či natieranie. Jediné, čo je potrebné zabezpečiť, je pravidelný servis okien, ktorý spočíva v premazaní obvodového kovania a kontroly kanálikov. Servis okien by sa rozhodne nemal zanedbať ani pri plastových oknách. Tak sa vyhnete zbytočným komplikáciám a budete mať istotu, že okná fungujú plnohodnotne. Preventívny servis okien ale aj servis poškodených okien vám zabezpečia špecializované firmy a mal by sa vykonávať minimálne raz do roka. 

Plastové okná majú zároveň pomerne dlhú životnosť. Samozrejme záleží na vonkajších faktoroch, ktorým sú vystavené a na úrovni starostlivosti, ktorá im je poskytovaná. Vo všeobecnosti plastové okná bez podstatných zmien svojich vlastností môžu mať životnosť až 50 rokov. Dobré sú aj tepelnoizolačné vlastnosti plastových okien. Okrem toho, pri plastových oknách máte možnosť vybrať si z rôznych dizajnov, farieb a prevedení. Najčastejšie sa využívajú rôzne imitácie dreva. V neposlednom rade výhodou plastových okien je aj ich cena, ktorá je v porovnaní s napríklad drevenými oknami nižšia. 

Nevýhody plastových okien

Ak však porovnávame faktor životnosti plastových okien s drevenými oknami, musíme brať do úvahy, že pri drevených oknách je rozhodne vyššia. Plastové okná zároveň nie sú veľmi ekologickou voľbou. Horšia je aj ich tepelná odolnosť a v neposlednom rade aj nevýhoda z estetického hľadiska, a teda ich umelý vzhľad. Aj keď si plastové okná nevyžadujú prílišnú starostlivosť, ak dôjde k ich poškodeniu, oprava plastových okien je o čosi náročnejšia. Medzi najčastejšie poškodenia patrí nedostatočná izolácia, poškodenie kovania, presklenia či nedostatočná funkčnosť a pohyblivosť okien. Servis okien by však tieto nedostatky mal včas odhaliť. Ak sa nedostatky zistia včas, nemusí byť oprava plastových okien náročná, ale odstránia sa príčiny ešte v ich zárodku. Servis poškodených okien či oprava plastových okien by rozhodne mala byť realizovaná profesionálmi. 

Pri výbere okien do domácnosti je potrebné zvážiť niekoľko faktorov naraz. Sú nimi vaše požiadavky, estetické preferencie ale samozrejme aj finančné možnosti. Pri plastových oknách ide o ekonomickejšiu voľbu, no v porovnaní s drevenými oknami majú nižšiu životnosť. Plastové okná sú však aj naďalej jedny z najviac využívaných a nestrácajú na svojej popularite. Aby ste sa vyhli ich nevýhodám, vhodným riešením môže byť pravidelný servis okien, ktorý včas dokáže odhaliť aj počiatočné poškodenia či nedostatky.