Prejsť od bežných tenisiek k tretrám robí problémy mnohým cyklistom. Hlavným problémom sa pritom javí nášľapný mechanizmus. Hoci si však upínanie a vypínanie tretier vyžaduje trochu cviku, nepotrvá dlho a na zmenu si zvyknete. Navyše, používanie tretier so sebou prináša množstvo výhod. Pozrime sa teda spolu na to, ako si vybrať tretry, aby ste boli naozaj spokojní.
Tretry na bicykel verzus športové topánky
Používanie tretier má svoj význam. Tým, že ide o obuv, ktorá sa zacvakne do nášľapných pedálov, umožňuje cyklistovi prekonať oveľa väčšie vzdialenosti s vynaložením omnoho menšej námahy. Cyklistické tretry totiž uľahčujú prenos energie z nôh do pedálov, čím zefektívňujú pohon bicykla.
Výborne poslúžia aj v daždi, pri prudkých zákrutách alebo zjazdoch z príkrych kopcov, nakoľko zabraňujú vyšmyknutiu nohy z pedála a pádu. Vďaka tretrám tak bude bicykel lepšie ovládateľný. Oproti topánke tiež udržujú chodidlo a tým aj celú nohu v správnej pozícii. Znemožňujú, aby ste sa do pedálov opreli stredom chodidla alebo pätou, čím chránia svaly a kĺby pred preťažovaním.
Ako vybrať tretry na bicykel
Do úvahy vezmite najmä to, aký typ jazdy na bicykli preferujete. Ak častejšie zosadávate a časť cesty prechádzate pešo, odporúčame cyklo tretry s podrážkou prispôsobenou na chôdzu. Takúto vystuženú podrážku majú napríklad MTB tretry, prípadne zjazdové tretry, ktoré navyše disponujú protišmykovou úpravou.
Starostlivo si zvoľte i veľkosť tretier. Noha musí byť v tretre správne zafixovaná, aby sa obuv nevyzúvala. Nezabúdajte tiež na fakt, že noha pri námahe opúcha. Preto si vyberajte tretry síce dobre sediace, ale nie príliš tesné. Pohodlie podmieňuje aj vhodný výber upínania. Pre doťahovanie aj za jazdy je najideálnejší suchý zips a pracky.
Uistite sa, že tretry pasujú k vašim pedálom
Skôr, ako si tretry zakúpite, skontrolujte si, či je možné do otvorov na podrážke namontovať kufor na pripnutie pedálov. Táto špeciálna zarážka sa totiž nepredáva spoločne s tretrami. Naopak, vždy je súčasťou balenia nášľapných pedálov.