Prútený nábytok

Prútený nábytok je typ nábytku, ktorý sa vyznačuje šetrnosťou k životnému prostrediu a jednoduchosťou. Prútený nábytok je vyrobený z takzvaného ratanu . Môže byť prírodný a syntetický . Prírodný ratan je vyrobený z prírodných materiálov a syntetický ratan je vyrobený z umelého materiálu, najčastejšie z plastu. Z ratanu sa väčšinou vyrábajú prútené košíky, na ktorých môžeme pozorovať sieťové prvky. Taktiež výber nábytku z ratanu nie je zlá voľba, aj keď sa môže zdať, že to nie je dostatočne pevný materiál. Sú prípady, kedy ratanový nábytok poslúži k uskladneniu domácich čistiacich prostriedkov alebo slúži ako odkladací priestor pre domácich kutilov, ktorý si v ňom môžu uskladniť gola sady.

V nasledujúcom článku si bližšie opíšeme využitie prúteného nábytku z prírodného a syntetického ratanu.

Prútený nábytok z prírodného ratanu

Prírodný ratan je pružný a odolný. Prútený nábytok z prírodného ratanu sa nezlomí, pretože jednotlivé prútené bežce sú veľmi flexibilné. Tento nábytok je vhodný aj do detskej izby, alebo ako odkladací priestor pre domácich majstrov, ktorý si tu môžu uskladňovať domáce nástroje alebo gola sady. Navyše veľkou výhodou je to, že takýto nábytok je úplne bezpečný pre zdravie všetkých členov rodiny.
Na druhej strane prútený nábytok vyrobený z prírodného ratanu má niekoľko nevýhod. V žiadnom prípade ho nemožno vystaviť nepriaznivému poveternostnému vplyvu počasia. Ak k tomu dôjde, jeho vnútorná štruktúra sa zmení, nakoľko najskôr sa zväčší a následne vyschne a praskne. Ďalšou nevýhodou nábytku z prírodného ratanu je vysoká cena. Dôvodom je skutočnosť, že materiál rastie iba v tropickom podnebí a nábytok sa vyrába iba ručne, pričom sa veľmi jemným mechanickým spracovaním vytvárajú tzv. sieťové prvky, ktoré zabezpečujú stabilitu nábytku.
Ak sa nábytok z prírodného ratanu trochu opotrebuje, môžete opotrebovanú vrstvu laku jednoducho odstrániť brúsnym papierom a znova natrieť základným náterom a lakom.

Prútený nábytok zo syntetického ratanu

Prútený nábytok môže byť taktiež vyrobený zo syntetického ratanu. Takýto nábytok je odolný voči plesni, slnečnému žiareniu a vlhkosti, čo nepochybne spolu s prijateľnou cenou patrí k jeho výhodám. Na druhej strane nevýhodou je, že syntetický nábytok z ratanu má nepríjemný zápach, ktorý trvá až niekoľko týždňov od jeho výroby. Pri výbere nábytku zo syntetického ratanu musíte byť veľmi opatrní hlavne pri jeho používaní. Ak sa rozhodnete skladovať v nábytku zo syntetického ratanu napr. jednálenský príbor uistite sa, že plast, z ktorého je vyrobený nefarbí ani nijak nezhodnocuje v ňom umiestnené veci.

Aké druhy prúteného nábytku v súčasnoti na trhu nájdete?

V súčasnosti je možné nájsť nespočetné množstvo rôzneho druhu nábytku, ktorý je vyrobený z ratanu. Medzi najznámejšie druhy nábytku určite patrí prútený stôl so stoličkami. Takýto nábytok je možné umiestniť do obývacej izby alebo do kuchyne. Stôl môže byť guľatý, oválny alebo štvorcový. Ďalej to môže byť napr. komoda. Takýto nábytok dokonale „dýcha“, preto ho netreba vetrať. V komode môžete ukladať posteľnú bielizeň, spodné prádlo alebo oblečenie.