Ako investovať

Chcete sa zabezpečiť do budúcnosti? Začnite investovať.

Svet sa v posledných 12 rokov pomaly spamätal z ekonomickej krízy, ktorá ho plošne zasiahla. Žijeme v dobe, ktorá je stále viac nestabilná a musíme sa v nej naučiť fungovať. Ľudia, ktorí hľadia do budúcnosti veľmi dobre vedia, že investovanie je rozumné a najmä potrebné. Či už chcete nakúpiť kancelárske kreslá pre svoje podnikanie alebo zariadiť moderné obývačky s kuchyňou pre svoju domácnosť. Preto sa oveľa viac ľudí púšťa do vlastných i drobných investícií. Ako začať investovať?

Ak nemáte dostatok odvahy na to, aby ste na trh investícií vtrhli sami, porozhliadnite sa po investičnom maklérovi . Ten by sa mal v najlepšom prípade orientovať v oblasti kapitálových trhov. Jeho znalosti by mali obsahovať základné aspekty investovania do akcií, komodít, mien, fondov, dlhopisov alebo realit, pozemkov, poistenia a v neposlednom rade tiež znalosti vývoja cien drahých kovov. S výberom svojho investičného poradcu si dajte na čas. Kľudne si sadnite do kaviarenského kreslaa dôkladne si prečítajte všetky dostupné informácie o maklérovi. Predsa len bude operovať s vašimi peniazmi. Pokojne sa na začiatku stretnite s viacerými poradcami a zhodnoťte, kto vás svojimi skúsenosťami a názormi presvedčil.

Koľko investovať na začiatku?

Na účte nemusíte mať nutne milióny eur, aby ste vôbec začali premýšľať o investíciách. Začať sa dá aj s málom. Výška vášho imania rozhoduje prinajmenšom o tom, do akých aktív sa rozhodnete peniaze vložiť. Ak suma, ktorú mienite investovať bude v rádoch stoviek eur mesačne, musíte počítať s obmedzeným výberom aktív. Za mesačné investície v tisícov sa už dajú nakúpiť komodity aj akcie prostredníctvom fondov. Ak ste si samozrejme peniaze nevyčlenili na zariadenie modernej obývačky s kuchyňou. Za investovanie v stotisícoch si už môžete dovoliť aj správu aktív, zložené cenné papiere ako sú investičné certifikáty , korporátne dlhopisy , vklady do fondu kvalifikovaných investorov , atď.

V investičných začiatkoch sa určite neváhajte obrátiť na investičného makléra. Ten zhodnotí vaše zámery, investičné možnosti a navrhne investičné portfólio šité vám na mieru.

Aké sú pravidlá investovania?

Pokiaľ už ste rozhodnutí sa do sveta financií viac ponoriť, mali by ste mať neustále na pamäti pár základných rád a poučiek. Tie vás budú neustále udržiavať v strehu a najmä zabránia tomu, aby ste niekedy skončili v červených číslach.

  1. Dobre si rozmyslite, koľko chcete investovať. Vyčleňte si na investície naozaj len prebytok peňazí, o ktorých viete, že o ne môžete prísť bez radikálnejšieho zaťaženia vášho rozpočtu.
  • Rozdeľte svoje investície do viacerých aktív. Kombinujte akcie, dlhopisy, investičné certifikáty, zlato, fondy, meny atp.
  • Váš investičný maklér by mal poznať trh a jeho vývoj. Snažte sa sledovať, kam sa vaše peniaze ukladajú a ako môžete svoje investície posunúť ďalej.
  • Nenechajte sa strhnúť davovou psychózou a mediálnymi správami. Ak vás investície a finančná oblasť zaujíma, sledujte len pár dôveryhodných zdrojov a z nich čerpajte informácie.
  • Pokúšajte sa vzdelávať v obore. Navštevujte investičné portály, kde sa dozviete veľa zaujímavých informácií, skúste zájsť na nejaký seminár alebo webinár a uvidíte, že sa onedlho budete lepšie orientovať a cítiť sa pri rozhovore so svojim maklérom sebavedomejšie.