Potrebujete miešačku?

Vybrať si správnu miešačku na betón je asi rovnako dôležité, ako, keď vyberáte autá, nábytky, športové kočíky, oblečenie, potraviny, či správne sa rozhodnúť podľa mesačného horoskopu.

Miešačky betónu uľahčujú miešanie veľkého množstva betónu a cementu. Na to, aby bol efektívny, musí byť betón dobre a rýchlo premiešaný, čo je ťažké urobiť ručne. Miešačky sú ideálne pre všetky druhy projektov, od malých, až po veľké komerčné stavebné projekty.

Bez ohľadu na to, aký typ projektu chystáte začať, základné prevádzkové kroky budú rovnaké, takže naše tipy, ako čo najlepšie využiť vašu miešačku, budú prospešné či už nalievate základy budovy alebo len chodník v záhradke.

Na čo sa zamerať pri výbere?

Pre malé a stredné projekty je vhodnou voľbou miešačka betónu. Nie sú také veľké ako stavebné miešačky, ale stále môžu miešať dosť veľa betónu. Nezabudnite si vybrať miešačku, ktorá má primerané bezpečnostné prvky a je ľahko použiteľná. Zvážte oblasť, v ktorej pracujete a vyberte si model, ktorý sa v prípade potreby hodí k nerovným terénom, prekážkam a tesným priestorom.

Ako používať miešačku betónu

Väčšina miešačiek betónu sa prevádzkuje rovnakým spôsobom, mali by ste si však vždy prečítať pokyny, aby ste sa uistili, že ich používate správne a bezpečne. Pri prevádzkovaní miešačky na cement vždy noste dlhé rukávy a nohavice, topánky s uzavretými špičkami a ochranné okuliare. Nikdy nevkladajte ruky ani náradie do miešačky, keď je v prevádzke.

Pripravte miešačku

Predtým, ako začnete používať miešačku, uistite sa, že je umiestnená na rovnom povrchu a blízko zdroja vody. Potom si prečítajte pokyny na prípravu cementu a pridajte správne množstvo cementu a vody. Je nebezpečné preťažiť miešačku betónu a preto ho zmiešajte v dávkach, ktoré zodpovedajú kapacite miešačky.

Správne betón premiešajte

Keď miešate betón, je veľmi dôležité, aby nebol príliš mokrý alebo príliš suchý.

Perfektne zmiešaný betón sa bude ľahko pohybovať okolo bubna. Možno bude potrebné pridať viac vody alebo cementu, aby ste dosiahli požadovanú kvalitu. 

Opatrne nalejte betón

V závislosti od typu miešačky, ktorú používate, nalievate betón priamo do formy.

Najlepšie je mať dvoch ľudí pripravených pomôcť. Jedna osoba by mala pomáhať s lopatou, keď sa betón nalieva, zatiaľ, čo druhá nakláňa bubon. Betón zapracujte do oblasti lopatou a uistite sa, že je hladký a, že v ňom nie sú žiadne medzery ani vzduchové bubliny. Ak nalievate základ, terasu alebo inú štruktúru, ktorá musí byť dokonale hladká a rovná, použite hladidlo.

Čistenie

Nikdy nenechajte betón v mixéri uschnúť. Suchý betón je ťažké odstrániť a môže dôjsť k poškodeniu miešačky. Pridajte do miešačky vodu a trochu piesku a zapnite ju, nechajte ho niekoľko minút bežať. Piesok a voda vyčistia betón, čím sa uľahčí čistenie bubna.

Vypnite, vyprázdnite ho a potom ho znova pustite s čistou vodou. Vypnite ho znova, vyprázdnite bubon a odpojte ho od napájania. V prípade potreby môžete pomocou kefy očistiť všetok zvyšný cement z bubna.