Vyvarujte sa stresu

Sťahovanie je jeden z najhorších zážitkov, ktoré si preskákal nejeden z nás. Aj, keď v pozadí nás hreje príjemný pocit, že začneme svoj život „akoby odznova“ sú s tým spojené veľké starosti, ktoré dokážu pohltiť veľa času a v konečnom dôsledku aj dosť peňazí. Ale, ten pocit, keď vidíte svoje veci naskladané v boxoch a konečne tá radosť na duši, že to máte za sebou. Čas vyložiť si nohy na stôl (v prípade, že ho máte) a otvoriť si fľašku kvalitného archívneho vína, lebo prežiť sťahovanie je veľká udalosť. Pokiaľ sa sťahujete vo vlastnej réžií a nevyužijete pomoc druhých, z vlastnej skúsenosti sa uistíte, že máte v aute rezervu, zdvihák na auto a prípadne aj odťahové lano. Asi sa pýtate prečo? No ak máte v živote toľko šťastia a zdá sa vám, že ste vy práve ten 1 z 10 000, ktorému sa práve v tej najnevhodnejšej chvíli stane niečo úplne nepredstaviteľné tak presne na to.

Je vám to povedomé? Vidíte seba, ako starostlivo preberáte staré oblečenie, staré fotky a listy zo siedmej triedy? Plány sú veľké. „Minimálne tretinu starých vecí vyhodím. Tieto nohavice už aj tak neoblečiem. Jéj, tieto tenisky som si kúpila v Chorvátsku v 2006, ale ešte ich nevyhodím, veď sú fajn aspoň do lesa na hríby.“ A takto idete rad radom a zrazu pozeráte v novom v byte s vínkom v ruke, že ste nevyhodili skoro nič a všetky tie rárohy ste si dovliekli do nového bytu? Teda česť výnimkám, ktoré dokážu nekompromisne veci vyhadzovať a nemať k ním žiadnu citovú väzbu!

Vrátim sa späť k tomu zdviháku. Nie je nič krajšie ako, keď položíte posledný box do auta a poviete si, že tie hodiny strávené na základnej škole s tetrisom v ruke sa vám konečne na niečo zišli. Vyrážate v ústrety novým možnostiam. Unavení, no šťastní, že to najhoršie máte za sebou. Ale to je omyl. Najhoršie len príde.

Áno, niečo buchoce na pravej strane auta. Ale auto bolo, predsa v servise. Keď v tom na vás máva vedľajšie auto a snaží sa vám posunkovou rečou niečo naznačiť. Nechápete, lebo svetla svietia. Obzeráte sa či niekde nie sú policajti, ale to asi nebude spojené s tým rachotom v aute. Zastavíte a s hrôzou zisťujete, že ste práve dostali defekt. Po chrbte vám prebehne studený pot, lebo neviete s istotou či máte náradie na výmenu a rezervné koleso ste ešte nikdy pred tým nemenili. Prebehne druhá vlna paniky, lebo viete, kde sa rezervné koleso nachádza. Tak tak, v kufri. Presne tam dole pod všetkými vecami. Asi viete, ako tento príbeh skončil a koľko dlho trval. A, že to nebolo iba na jeden pohár vínka. Takže rada do života. Nepodceňujte veci a situácie, pretože to, čomu sa môžete venovať pár minút vás ochráni od množstva stresu, paniky, stratených hodín a v neposlednom rade aj peňazí.